Hedgefondsbeheerders staan onder druk door veranderende eisen van beleggers. Beheerders zien deze veranderende voorkeuren als een risico voor de hedgefondssector. Maar wat geldt, is dat zij die zich tijdig aanpassen aan deze eisen de beste kans hebben om groei te realiseren.
Circa 48% van de beleggers verwacht dat de eigen hedgefondsbeleggingen in de komende drie tot vijf jaar zullen verschuiven van traditionele hedgefondsen naar alternatieve producten. Dit blijkt uit ‘Will the challenges of today pave the way to a more successful tomorrow?’, een wereldwijd onderzoek onder hedgefondsen en beleggers uitgevoerd door EY.
Hedgefondsen groeien minder snel door de overvloed aan goedkope passieve beleggingsopties, matige prestaties van hedgefondsen en kostenoverwegingen. Beleggers hebben meer keus dan ooit op de markt met alternatieven en geven geld aan die beheerders die een uniek aanbod hebben dat een bepaalde behoefte vervult. Volgens het onderzoek moeten hedgefondsbeheerders daarom voorop lopen bij het actief luisteren naar hun beleggers om niet achterop te raken.
Belangrijkste prioriteit
“Groei is de belangrijkste prioriteit voor de sector”, aldus Remco Bleijs, leider van de Nederlandse Hedge Fund Groep van EY. “Het is in de moeilijke omstandigheden van vandaag de dag van groot belang dat grote en kleine beheerders de behoeften van hun cliënten bepalen en het productaanbod daarop aanpassen.”
Meer dan de helft (56%) van de beheerders zegt dat vermogensgroei de eerste prioriteit is. Maar ook zij worden geconfronteerd met een ongekende verandering in interesse van beleggers, die de groeistrategieën kan beïnvloeden. Bijna de helft (48%) van de beleggers verwacht dat zijn hedgefondsbeleggingen in de komende drie tot vijf jaar zullen verschuiven van traditionele hedgefondsen naar andere opties, terwijl 42% een verschuiving verwacht van hedgefondsen met meerdere strategieën naar op maat gemaakte producten en afzonderlijke accounts.
Sommige beheerders hebben echter een achterstand wat de vraag van beleggers naar producten betreft. Hoewel beleggers een brede interesse hebben in reële activa (63% heeft daarin belegd), private equity (59% heeft daarin belegd), long-only fondsen (56% heeft daarin belegd) en best-ideas fondsen (51% heeft daarin belegd) biedt slechts een klein percentage van de hedgefondsen deze producten momenteel aan of is van plan dat te gaan doen.
Innovatie cruciaal
Alle beheerders beschouwen innovatieve technologie en data als een manier om hun beleggingsprogramma te verbeteren en beleggers aan te trekken. Meer dan de helft (52%) van de beheerders gebruikt niet-traditionele gegevens of gegevens van de volgende generatie en big data-analyses om het beleggingsproces te ondersteunen of zijn van plan dat te gaan doen in de komende twee tot drie jaar. De kleinste beheerders zijn het actiefst: 59% geeft aan deze technologie te gebruiken.
Bleijs: “We zien activa stromen naar de beheerders die een breed scala aan niet-traditionele hedgefondsproducten aanbieden. Beheerders die niet reageren op veranderende voorkeuren, moeten zorgen dat ze potentiële beleggers iets unieks te bieden hebben.”
Beheerders moeten innoveren en processen optimaliseren om de kosten te drukken. De gemiddelde bedrijfskostenratio van hedgefondsbeheerders is lager dan vorig jaar, maar beleggers vinden dat er nog ruimte voor verbetering is. Door gebrek aan prestaties, de overvloed aan goedkopere alternatieven en het toegenomen gemak waarmee beleggers voor zichzelf handelen, vechten ze de vergoedingsregeling bij hun beheerders aan.
Kostenaspecten
De kostenratio, inclusief de beheerkosten, is gedaald van 1,95% in 2015 tot 1,84% in 2016, omdat beleggers druk blijven uitoefenen. De daling van de beheerkosten stimuleert deze tendens, want in 2016 waren de gemelde kosten gemiddeld 1,35%, ten opzichte van 1,45% in 2015. Ondanks deze dalende tendens is slechts 20% van de beleggers momenteel tevreden over de kostenratio van zijn fonds.
Beheerders hebben de bedrijfskosten aanzienlijk teruggedrongen, maar zijn het erover eens dat er nog meer besparingen mogelijk zijn. Bijna de helft van de beheerders (44%) maakte melding van echte of verwachte kostenbesparing in de mid- en backoffice. Beleggers hebben geen moeite met uitbesteding om de kosten verder te drukken, maar beheerders willen de controle over bepaalde functies niet opgeven. Bijna 80% van de beleggers keurt het uitbesteden van midofficefuncties goed, maar slechts 18% van de beheerders besteedt momenteel de midoffice uit of is van plan dat te gaan doen.
Prime brokers zetten hedgefondsen onder druk om hun relaties te ontwikkelen. Regelingen die na de financiële crisis werden ingevoerd, blijven door de banksector doorsijpelen en beïnvloeden hoe prime brokers de hedgefondssector van dienst zijn. Prime brokers eisen van beheerders dat ze hun relaties veranderen, wat invloed heeft op hoe fondsen hun belangrijkste handels- en financieringsprocessen uitvoeren. Bijna 60% van de beheerders zegt dat hun prime brokers gevraagd hebben om fundamentele aanpassingen aan hun relatie om deze economisch levensvatbaar te houden.



