We gaan een heftige tijd tegemoet, als we de visie geloven van Steen Jakobsen, hoofdeconoom en Chief information officer (CIO) van Saxo Bank. 2017 lijkt nu al een verloren jaar voor economische groei. Toch ziet Jakobsen een lichtpuntje: Donald Trump gaat de Amerikaanse presidentsverkiezingen winnen en zorgt daarmee voor broodnodige ontwrichting.
Dat stelt de hoofdeconoom in zijn macro-economische outlook voor het vierde kwartaal. Volgens Jakobsen blijkt steeds duidelijker dat de munitie van de Europese Centrale Bank (ECB), de Bank of England (BoE) en de Bank of Japan (BoJ) op raakt. “Zelfs politici erkennen dat kwantitatieve versoepeling (QE) behalve niet werkt, ook een zeepbel op de huizenmarkt en andere markten kan veroorzaken.”
De roep om fiscale expansie ter vervanging van monetaire versoepeling klinkt steeds luider. Jakobsen is echter kritisch: “Veel overheden zijn momenteel juist aan het bezuinigen op hun uitgaven, met name de grote economieën in het Westen. Daarnaast staan er verkiezingen op het programma voor de VS, Frankrijk, Duitsland en Nederland, waardoor fiscaal expansiebeleid zeker niet vóór eind volgend jaar zal aanvangen. 2017 lijkt hiermee nu al een verloren jaar wat betreft economische groei te worden.”
Volgens Jakobsen zal 2017 wel ‘voldoende ontwrichtend’ zijn om veranderingen op gang te brengen. “Ik verwacht dat Donald Trump de Amerikaanse presidentsverkiezingen gaat winnen, voornamelijk vanwege zijn anti-establishment houding en de impopulariteit van zijn tegenstander Hillary Clinton. Ook in andere landen zullen anti-establishment kandidaten worden verkozen.”
Het vierde kwartaal zal de eerste tekenen van verandering laten zien en daarmee worden de markten ook volatieler, aldus Jakobsen. “Macro-economische veranderingen zijn tot nu toe altijd uit politieke vergissingen voortgekomen. Een presidentschap van Trump zal voor velen ook een vergissing lijken, maar het zal wel de ontwrichting teweegbrengen waaraan de wereld nu behoefte heeft.”
“We gaan een heftige tijd tegemoet, maar wel een tijd waarin de valse veronderstellingen waarop de financiële markten nu zijn gebouwd worden weggevaagd”, aldus Jakobsen.



