Er vindt iets opmerkelijks plaats in de Eurozone, constateert Torgeir Høien, fondsmanager van Skagen Tellus. Op dit moment groeien de economieën van de zogenaamde periferie landen in de Eurozone harder dan die van de kernlanden. Lees zijn visie over waar ‘varkens’ vliegen en ‘adelaars’ landen.
In het eerste kwartaal van dit jaar groeide de som van het bbp van Duitsland en Frankrijk met 0,5%, waar het bbp van Italië en Spanje opgeteld met 0,1% steeg. Høien verwacht dat het tweede kwartaal een verschuiving in deze cijfers zal laten zien. Hij voorziet dat een duidelijke versnelling van de economische groei in de landen in de periferie van Europa ten opzichte van de kernlanden zichtbaar wordt.
De grote vraag daarbij is hoe de Europese Centrale Bank (ECB) op deze ontwikkeling gaat reageren. “Natuurlijk wordt het positieve nieuws dat het goed gaat met de landen in de periferie van Europa verwelkomt. Maar het feit dat de Duitse economie lijkt te vertragen en die van Frankrijk zelfs nooit op gang lijkt te zijn gekomen moet toch zorgen baren.”
Høien denkt dat de ECB haar beleid vooral zal focussen op de vertraging van de economische groei in de kernlanden en het accommoderende monetaire beleid voortzet. “De ECB komt zo langzamerhand zonder munitie te zitten in geval van een nieuwe recessie en zal daarom tot het uiterste gaan om de markten te overtuigen dat goedkoop geld voorlopig voorhanden blijft”