Hoewel Vanguards verwachting voor wereldwijde aandelen en obligaties niet bearish is, is de fondsbeheerder sinds 2006 niet zo terughoudend geweest. Dit heeft te maken met de lage rentes en rendementen. Dat is te lezen in de Outlook voor 2016.
“Wereldwijde groei blijft in 2016 frustrerend fragiel”, schrijft Vanguard. “Mondiale handel en productie krijgen het moeilijk en de vrees voor groeivertraging neemt toe. Onze contraire visie is dat de aanhoudende en structurele mondiale groeivertraging convergeert naar een meer evenwichtige groeibalans. Deze structurele convergentie is nog niet voltooid, omdat China en andere opkomende markten hun schuldenlast eerst moeten afbouwen.”
Veerkrachtig
Bij volledige werkgelegenheid is het volgens Vanguard onwaarschijnlijk dat de Amerikaanse economie in 2016 versnelt. “Wel is de economie in de VS hard op weg naar haar langste expansie in bijna een eeuw tijd. Wij zijn al langere tijd van mening dat de Amerikaanse economie veerkrachtig is en dit bevestigt ons hierin. Ook zijn wij ervan overtuigd dat wie voor de komende jaren een nog verdere stagnatie van de Amerikaanse voorspelt, te pessimistisch is en de voordelen van een expansie zonder leverage over het hoofd ziet.”
Vanguard blijft van mening dat beleidsmakers waarschijnlijk moeite blijven houden om de 2% inflatiedoelstelling op de middellange termijn te realiseren. “In december 2015 is wel voor het eerst sinds 2006 een aantal van de schadelijkste deflationaire krachten gaan liggen.”
Lage renteklimaat
“We voorzien een gematigde aanscherping van de conjunctuur door de Federal Reserve, met 1% als een potentieel maximum voor de federal funds rate. Het mondiale lage renteklimaat beschouwen we nog steeds als meerjarig verschijnsel, in plaats van conjunctureel. Hoewel onze verwachting voor wereldwijde aandelen en obligaties niet bearish is, zijn we sinds 2006 niet zo terughoudend geweest. Dit met het oog op de lage rentes en rendementen. Ondanks onze terughoudende verwachtingen, zal de bull market in de VS nog een tijd aanhouden, onvoorziene tegenslagen daargelaten.”



